מבודדים ומשקיעים - המדריך למשקיע בבידוד

ExitValley

ללא ספק אנו נמצאים בעיצומו של משבר, אך ההיסטוריה מלמדת שבכל קושי טמונה הזדמנות גדולה. ריכזנו עבורכם מספר כללי אצבע לביצוע השקעות נכונות בימי הקורונה.  
 

אי ודאות עולמית

במציאות הנוכחית, העולם עומד בפני אי ודאות גדולה ושני תרחישים עיקריים:
הראשון, משבר – קריסה מתגלגלת שתביא לשיתוק ומיתון של שנים. זהו התרחיש שהתקבל בפועל על ידי משקיעי העולם כתגובה ראשונית למגיפה וגרר אחריו ירידה מאסיבית בשווקים המובלת על ידי מדד הP&S 500 שצונח בקצב מסחרר והפך דובי לראשונה מזה עשור. 
התרחיש השני, זה שמשום מה נותר מאחור אך יתכן והוא הסביר יותר – זה זמני. המשמעות, תוך מספר חודשים העולם יחל בהתאוששות ואיתה הזדמנות למשקיעים נבונים לקצור את הפירות. 

את המשבר הנוכחי הובילו קצב ההדבקה הגבוה ומצב תשתיות הבריאות. גם כאשר מדובר בשברי אחוזים מסך האוכלוסייה, מערכות הבריאות בישראל ובמדינות רבות בעולם לא ערוכות לטפל במספר רב של מקרים בדגש על היערכות בתי חולים וחדרי מיון. גם יכולת ההתמודדות מוטלת בספק כאשר מספר הבדיקות מוגבל. לכן, מערכת הבריאות נמצאת בפאניקה אשר הדביקה את הציבור עוד בטרם חלו. 
 

נזקי המהפכה הדיגיטלית וההזדמנויות העומדות בפתח

השטף הנוכחי מלמד כנראה גם על השינוי הדרמטי שהובילה מהפכה הדיגיטלית בעשור האחרון. בעבר נדרשו שיחות טלפון ותהליכים בירוקרטים על מנת למכור ניירות ערך, האפליקציות של ימינו מאפשרות מתן הוראות לפדיונות בכל רגע נתון מבלי להתייעץ על כך עם איש ויתכן כי כולנו משלמים את המחיר על קלות המכירה. נדיר שאנשים ימכרו את הדירה שלהם ב-20% או 30% פחות מערכה, אך כשמדובר במניות של חברות גדולות, רווחיות ויציבות, החלטת המכירה נעשית ברגע אחד.

אז איך ממשיכים מכאן? עוצמת המשבר ללא ספק מפתיעה את כלל המערכות ויש להתכונן להאטה, להבין את הצרכים הפיננסים והיכולות שלי בזמן הקרוב. יחד עם זאת, ישנה הזדמנות עבור משקיעים להפנים את אחד הכללים החשובים בעולם ההשקעות – פיזור סיכונים, ואף להפוך את המשבר להזדמנויות. 

פיזור השקעות, או באנגלית investments diversification  היא אסטרטגיית השקעות שנועדה לצמצם סיכון, על־ידי חלוקת ההשקעה בין אפיקי השקעה שונים. בקצרה, "לא לשים את כל הביצים בסל אחד". 

 
"אז מה בכל זאת עושים עם הכסף?" נתונים מתוך מדד S&P 500
 
הפרקטיקה אומרת שנרצה לפרוס את תיק ההשקעות שלנו על פני מספר אפיקי השקעה, לדוגמה מניות בבורסה, אג"ח, אופציות, נדל"ן, מט"ח, וכו'. תיק מפוזר הוא תיק בטוח ועמיד יותר בפני זעזועים ונפילות לא צפויות כמו זו המתרחשת בימים אלה.

המפתח לבניית תיק השקעות עמיד בפני משבר

בימים אלה לדוגמה, תיק השקעות אשר בנוי כולו על מניות של חברות אמריקאיות נסחרות מושפע באופן חריף מהזעזועים בשוק ההון האמריקאי. לעומתו, תיק אשר מורכב מהשקעות במספר אפיקים כגון: מניות, אג"ח ונדל"ן, עמיד יותר בפני המשבר בשוק ובעל שרידות גבוהה יותר מפני טלטלות העתיד בטווח הארוך.
מה בכל זאת עושים עם הכסף? ראוי לסקור השקעות אלטרנטיביות על מנת להרחיב את התיק, אחת האפשרויות המסורתיות הוא שוק הנדל"ן אך עקב המצב הנוכחי גם הוא צפוי להיפגע - לפחות בטווח הקצר. אפיק אחר הוא ההשקעות דרך פלטפורמות השקעה אינטרנטיות. 
 
לראות את התמונה הרחבה - כלכלה וצמיחה, מתוך אתר הבנק העולמי
 
גם בתיק ההשקעות שלכם בפלטפורמות ההשקעה האינטרנטיות רצוי לפזר סיכונים באמצעות השקעת סכומים קטנים במספר חברות מתחומים שונים, ואף בענפים שונים (דוג' טכנולוגיה, נדל"ן ועסקים קטנים). באופן זה, הצלחת השקעה אחת עשויה לפצות על חוסר הצלחה של השקעה אחרת. כך תגדילו בצורה משמעותית את הסיכוי לתשואות נאות ועמידות גבוה יותר בפני משברים. 

ללמוד מהעבר ולהתכונן לעתיד 

כמו כן, המשבר הנוכחי חושף מגמות התנהגותיות וצרכניות של שווקים שונים בעולם, ניתן לצפות ולעקוב על התעשיות שצומחות או קטנות במהלכו ומכך להסיק על שווקי העתיד והחברות בהן ראוי להשקיע. ניתן גם להבין את הדינמיקות הלעיתים אמורפיות בין המגזר העסקי לציבורי ואלו אינטרסים משחקים בכלכלת העולם ובכיס של כולנו.
לסיכום, חשוב לזכור, על כל טיטאניק יש עשרה ספינות שניווטו עצמן למבטחים, קפיצה למים הקפואים כדי להימנע מפגיעה בקרחון משולה להתאבדות בחסות המוות. במקום, יתכן ועדיף לראות את התקופה כמשבר עולמי, לא הראשון, כנראה גם לא האחרון. כטבעם של משברים הם מספקים הזדמנויות ומקצינים מגמות אותם משקיעים נבונים יכולים לנצל ולהרוויח. יותר מתמיד, פיזור סיכונים הוא מפתח לשמירה על תיק השקעות יציב והשקעה בחברות טכנולוגיות היא דרך מצוינת לגוון ולהרחיב את התיק. 

 

סבבי הגיוס באמצעות פלטפורמת אקזיטוואלי מתבצעים בהתאם למודל של פטור מחובת פרסום תשקיף לפי סעיפים 15א(א)(1) ו-15א(א)(7) לחוק ניירות ערך, התשכ"ח-1968. במודל זה, בכל סבב השקעה חשיפת מידע מפורט על ההשקעה ועל החברה מוגבל ללא יותר מ- 35 משקיעים שאינם משקיעים כשירים וסבב ההשקעה איננו במתכונת של רכז הצעה כהגדרתם בחוק ניירות ערך.
עקבו אחרינו